بررسی بازار خودروهای ۲۵ تا ۴۵ میلیون تومانی - دست دو پرس

بررسی بازار خودروهای ۲۵ تا ۴۵ میلیون تومانی

پس از بازه قیمتی کمتر از ۲۵ میلیون تومان، در دسترس ترین بازه خرید خودرو در کشورمان محدوده قیمت بین ۲۵ تا ۴۶ میلیون تومان است. با افزایش بودجه و رسیدن آن به محدوده ۴۵ میلیون تومان، دست خریداران در انتخاب بازتر می‌شود؛ با این حال هنوز هم اصلی‌ترین انتخاب‌ها از میان خودروهای تولید داخلی خواهد بود و محصولات وارداتی سهم چندانی از این بخش از بازار را در اختیار ندارند. بنابراین باید بازه ۲۵ تا ۴۵ میلیون تومان را بخشی از بازار دانست که جولانگاه خودروهای داخلی در میان قشر متوسط جامعه است.

پژو ۲۰۶

از ابتدای دهه هشتاد شمسی که پژو ۲۰۶ به بازار ایران آمده تاکنون این محصول دستخوش تغییرات زیادی شده است، با این حال هنوز هم این فرانسوی جسور به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقبا در بازار هاچبک‌های شهری جوان پسند شناخته می‌شود.

با ظهور نمونه سدان ۲۰۶، موجی از خانواده‎های نیازمند یک سدان با مشخصات ۲۰۶ به سمت آن روانه شدند، با این حال به تدریج از این موج کاسته شد و ۲۰۶ سدان به دلیل ظهور گزینه‌های جذاب‌تر، مثل سابق طرفداران زیادی را به خود جلب نمی‌کند.

شاید ۲۰۶های امروزی از نظر کیفیت ساخت و قطعات فنی در حد و اندازه‌های پدران چند سال قبل خود نباشند، اما هنوز هم می‌توان تا حدی آن حس سواری اسپرت و چالش انگیز این خودرو را در آن‌ها یافت.

امروزه تقریباً دو گونه تیپ ۲ و ۵ تنها گونه‌های این خودرو هستند که به بازار عرضه می‌شوند و دیگر خبری از تیپ‌های ۳ و ۶ نیست. با این حال امکان یافتن نمونه‌های سالم دست دوم تیپ ۶ با کارکرد نسبتاً پایین هنوز هم وجود دارد. متاسفانه اما نمونه‌های جدیدتر این سری از نظر گیربکس دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

علاوه بر این خرید نمونه‌های با کارکرد بالا از این خودرو به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که از نظر مخارج ممکن است در حد و اندازه‌های خودرویی از کلاسی بالاتر ظاهر شود.

با این حال ۲۰۶ هنوز هم خودرویی با کیفیت سواری نسبتاً مناسب و جذاب است که می‌تواند به عنوان یک انتخاب روزمره مناسب با مصرف سوخت پایین و ابعادی کوچک، نیازهای اقشار مختلف را تامین نماید. قیمت گونه‌های هاچبک ۲۰۶ بین ۳۲ تا ۳۷ میلیون تومان است و برای خرید نمونه سدان نیز بین ۳۵ تا ۳۸ میلیون تومان باید بپردازید.

 

تندر ۹۰

پروژه حضور یک رنو ارزان قیمت در ایران در سال‌ها قبل کلید خورد و در نهایت به ظهور تندر ۹۰ (یا همان رنو لوگان و یا داچیا لوگان بسته به بازار عرضه) انجامید.

این محصول اقتصادی به عنوان یک سدان کوچک خانوادگی از زمان عرضه تاکنون دچار تغییراتی شده است و در نهایت تنها نمونه فول آن در دو گونه دستی و اتوماتیک در خط تولید مانده‌اند.

دو خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و پارس خودرو (زیر مجموعه سایپا) تندر را به بازار عرضه می‌کنند و همواره بحث‌هایی پیرامون تفاوت کیفیت ساخت این دو گونه مطرح بوده است، با این حال بیشتر این بحث‌ها به نتیجه خاصی نرسیده است.

چرا که به طور مقطعی کیفیت مونتاژ و ساخت هر یک از این دو خودروساز ممکن است دچار افول یا بهبود شود. تندر شاید به عنوان یک خودرو اقتصادی حس جسارت و اسپرت بودن محصولی همانند ۲۰۶ را به افراد منتقل نکند، اما از نظر کیفیت سواری و قابلیت‌های فنی در حد و اندازه خوبی ظاهر می‌شود و مصرف سوخت آن نیز مناسب است و به مدد ارتفاع زیاد سقف، دید و تسلط راننده روی محیط در آن بسیار خوب است.

علاوه بر این استهلاک پایین‌تر نسبت به رقبا و هزینه نگهداری نسبتاً مناسب آن نیز می‌تواند گزینه مثبتی تلقی شود. با این حال ظاهر این خودرو ممکن است به مذاق همه خوش نیاید و کیفیت کابین و مواد به کار رفته در آن نیز چندان مناسب نباشد.

علاوه بر این برخی از هزینه‌های تعمیرات این خودرو ممکن است با ذات اقتصادی آن خوانایی نداشته باشد. علاوه بر نمونه‌های سدان تندر که با قیمتی در حدود ۳۴ تا ۴۰ میلیون تومان عرضه می‌شود، نمونه وانت بار آن نیز به تازگی با قیمتی در حدود ۳۵ میلیون تومان راهی بازار شده است.

پژو ۴۰۵

دیگر همه به حضور پژو ۴۰۵ در بازار کشورمان عادت کرده‌ایم. خودرو سال اروپا که با اندکی تاخیر و در ابتدای دهه هفتاد شمسی به بازار ایران رسید در طول این سالیان ۴۰۵ به تدریج سعی کرده تا گرد پیری را از چهره دهه هشتادی خود پاک کند، اما در این راستا تقریباً موفقیت چندانی کسب نکرده است.

با وجود تغییراتی محدود در داشبورد، دماغه، جزئیات فنی و حتی ظهور نمونه مدرن شده‌ای با کد SLX، هنوز هم می‌توان ۴۰۵ را به عنوان یک خودرو قدیمی ارزیابی کرد.

همین امر سبب شده تا خود تولید کننده نیز آن را به عنوان اصلی‌ترین گزینه برای قطع تولید در آینده‌ای نزدیک بداند. کیفیت ساخت ۴۰۵ در سال‌های اخیر نسبتاً افت کرده است و به دلیل مواردی همچون داستان آتش سوزی‌ها در دهه قبل، اعتبار آن خدشه دار شده است.

با این حال به دلیل پلتفرم کارا و شناخته شده (و به تبع آن فراوانی قطعات یدکی و سادگی تعمیرات و پایین آمدن هزینه نگهداری) و ابعاد مناسب و جاداری کابین و قابلیت‌های فنی قابل قبول، هنوز هم این خودرو طرفدارانی دارد.

مصرف سوخت ۴۰۵ نسبت به بسیاری از رقبا چندان مناسب نیست و ظاهر کهنه آن نیز ممکن است دیگر گیرایی سابق را نداشته باشد، اما به هر حال باید آن را با قیمتی در حدود ۳۰ میلیون تومان یک بازیگر اصلی در بازار مورد نظر ما دانست.


 

پژو پارس

پژو پارس به عنوان یک ۴۰۵ به روز شده در ابتدای دهه هشتاد و با نام پرشیا وارد صحنه شد. این خودرو در بازار نسبتاً کم تنوع آن زمان در کسوت یک خودرو لوکس توانست برای خود اسم و رسمی دست و پا کند، هرچند از نظر امکانات رفاهی چندان تفاوت قابل توجهی با پدر خود یعنی ۴۰۵ نداشت.

با این حال ظاهر نسبتاً جذاب و مدرن شده آن توانست محبوبیتی خیره کننده برای آن دست و پا کند. به تدریج و با متنوع شدن بازار و ورود رقبای وطنی مدرن‌تر، پارس نیز دستخوش تغییراتی شد تا بتواند پا به پای رقبا پیش برود.

نمونه‌های مختلفی از پارس با عناوین سال، LX و ELX در بازار کنونی حضور دارد که از نظر فنی و امکانات رفاهی دارای تفاوت‌هایی هستند، هرچند این تفاوت‌ها به اندازه‌ای نیست که برخی انتظار آن را دارند. شاید در این میان داشبورد جدید پارس با ظاهری مدرن‌تر با به عنوان یک شاخصه محبوب مد نظر بسیاری باشد، هرچند از نظر هماهنگی با خطوط بدنه در وضعیت مناسبی نباشد.

پژو پارس امروزه در بازار کشورمان بین ۳۵ تا ۳۸ میلیون تومان قیمت دارد که شاید از برخی جهات برای خودرویی که از نظر ظاهری و فنی و امکانات رفاهی یک سر و گردن بهتر از ۴۰۵ است مناسب به نظر بیاید. تقریباً شاید بتوان تمامی نقاط قوت و ضعف ۴۰۵ را برای پارس نیز برشمرد، هرچند برای پارس انتظار خریداران از کیفیت ساخت و مونتاژ چیزی بیش از آن است که دریافت می‌کنند.

سمند

در ابتدای دهه هشتاد شمسی اولین خودرو ملی کشورمان با نام سمند و براساس پلتفرم پژو ۴۰۵ راهی بازار شد. این خودرو نیز به سبک پدر و برادرش (۴۰۵ و پارس) به تدریج دستخوش تغییراتی شده تا بتواند در بازار نسبتاً متنوع کنونی ایران دوام بیاورد. سمند به عنوان یک سدان خانوادگی نسبتاً بزرگ توانسته تا حدود زیادی محبوبیت کسب کند و امروزه گزینه‌ای قابل رقابت با سیل انبوه خودروهای ناشناخته چینی باشد.

امروزه گونه‌هایی همانند SE، LX، سال و EF7 از سمند عادی با قیمتی بین ۲۷ تا ۳۲ میلیون تومان و سورن (گونه فیس لیفت شده) در دو گونه ELX و توریو با قیمتی در حدود ۳۷ میلیون تومان در بازار حضور دارند.

سمند ممکن است به دلیل طبیعت نرم‌تر و سنگین‌تری که نسبت به ۴۰۵ و پارس دارد مورد مذمت بسیاری قرار گیرد، اما در عین حال می‌‌توان از آن به عنوان پخته‌ترین محصول این پلتفرم یاد کرد.

مصرف سوخت گونه‌های عادی سمند چندان مناسب یک خودرو شهری روز نیست و کیفیت ساخت آن نیز در بیشتر موارد ممکن است خوب ارزیابی نشود. علاوه بر این کیفیت قطعات یدکی نیز همانند پارس و ۴۰۵ در سال‌های اخیر به طور محسوسی افت داشته است. در بخش بعدی بازار به فرزند مدرن و جسور سمند یعنی دنا نیز اشاره خواهیم کرد.

MVM110 S  جدید

نسل جدید MVM110 یا همان چری QQ در حالی به بازار ایران آمد که نسل قبلی آن توانست به لطف ظاهر دوست داشتنی (که بی شباهت به دوو ماتیز نبود) و ابعاد کوچک و سواری نسبتاً نرم و مصرف سوخت پایین موفق ظاهر شود.

فرزند جدید آن اما ظاهری بسیار مدرن‌تر دارد که به خودروهای اقتصادی مدرن ژاپنی (تویوتا آیگو) و اروپایی شباهت‌هایی دارد. با ین حال قیمت آن به مرز ۳۰ میلیون تومان می‌رسد و به همین دلیل ممکن است بخشی از خریداران علاقمند به این خودرو به سمت خرید نمونه دست دوم یک محصول گرانتر کشیده شوند.

با این حال لابد صبر کرد و دید که آیا این چینی تازه وارد می‌تواند موفقیت نسل قبل خود را تکرار کند یا نه.

رانا

رانا به عنوان دومین خودرو ملی براساس پلتفرم ۲۰۶ و با ظاهری متفاوت در حالی راهی بازار شد که قیمت‌ها در بازار خودرو کشور به سرعت در حال افزایش بود. به همین دلیل و با بالا رفتن قیمت ۲۰۶، بسیاری به سمت خرید برادر ایرانی ارزان‌تر آن کشیده شدند.

رانا با آن که براساس ۲۰۶ ساخته و پرداخته شد، اما نباید از آن انتظار همان کیفیت سواری و عملکرد فنی ۲۰۶ را داشت، چرا که به مدد تغییراتی در ساختار شاسی، تعلیق و نوع تایرها به تدریج ذات آن از یک خودرو کوچک مهیج به یک خودرو اقتصادی شهری تغییر یافته است.

علاوه بر این ظاهر آن نیز در عین مدرن بودن، اندکی محافظه کارتر از ۲۰۶ ارزیابی می‌شود. در کنار این استفاده از یک پیشرانه کاملاً متفاوت، خوی ماجراجوی این پلتفرم را اندکی رام کرده است. علاوه بر این شما نباید انتظار همان کیفیت ساخت و کابین را از رانا داشته باشد، هرچند در سال‌های اخیر کیفیت ساخت  نیز افت شدیدی را تجربه کرده است.

بدین ترتیب رانا با قیمتی در حدود ۳۳ میلیون تومان می‌تواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که می‌خواهند یک ۲۰۶ ارزانتر با ذاتی خانوادگی را بخرند و علاقه چندانی به پلتفرم بزرگتر اما کهنه‌تر ۴۰۵ ندارند.

برلیانس H230

برلیانس H230 به عنوان یک تازه وارد چینی توسط پارس خودرو راهی بازار شده است. این خودرو برخلاف برادران بزرگترش که ظاهری محافظه کار و تا حدی شبیه به محصولات ب ام و دارند، بسیار جسور و رادیکال به نظر می‌رسد.

حتی می‌توان ظاهر عجیب و رادیکال آن را به دور از تناسب و زیبایی ندانست و به آن در این زمینه نمره قبولی دارد. با این حال این محصول جدید پارس خودرو به گواه متخصصان از نظر فنی و قابلیت‌های دینامیکی یک سر و گردن پایین‌تر از خودروهایی همانند ۲۰۶ و تندر ۹۰ است.

قیمت این خودرو در حدود ۳۸ تا ۴۳ میلیون تومان (بسته به نوع گیربکس و امکانات) تعیین شده که تقریباً با رقبای مذکور برابری می‌کند. با این حال باید صبر کرد و دید که آیا این خودرو از نظر دوام و هزینه نگهداری می‌تواند با رقبای سرسخت و قدیمی‌ترش مقابله کند یا نه.

MVM 315

ادامه دهنده راه MVM (چری) در ایران یک هاچبک شهری با نام ۳۱۵ با ظاهری شبیه به ب ام و سری ۱ است که توانسته تا اینجای کار محبوبیت قابل توجهی داشته باشد. این خودرو به لطف ابعاد بزرگترش نسبت به رقبای هم قیمت، امکانات رفاهی نسبتاً مناسب و ظاهر خوبش موفق ظاهر شده است.

با این حال سواری بسیار نرم مورد علاقه خودروهای چینی در این MVM نیز مشاهده می‌شود و همانند سایر خودروهای هموطن، دینامیک سواری آن نیز چندان قابل توجه نیست و ظاهر نمونه سدان نیز تناسبات نمونه هاچبک را ندارد.

علاوه بر این گزارش‌های فراوانی از خرابی‌ها گیربکس و سایر بخش‌های حیاتی خودرو در مورد این خودرو شنیده شده است که جای تامل دارد. با این حال قیمت مناسب ۴۰ میلیون تومانی این خودرو (هر دو نوع هاچبک و صندوق دار) و امکانات رفاهی وسوسه انگیز در کنار ظاهر و ابعاد آن سبب شده است تا بسیاری خریدن یک ۳۱۵ را به خوردوهایی همانند تندر ۹۰ و ۲۰۶ ترجیح دهند.

بازار رنگارنگ دست دوم‌ها

در بازار دست دوم‌های این رده قیمتی اما خودروهای زیادی به چشم می‌خورند. از رنو مگان‌های با کارکرد بالا گرفته تا مزدا ۳۲۳، مزدا ۳ نسل اول، سیتروئن زانتیا با کارکرد مناسب، سیتروئن C5 نسل اول، نیسان پیکاپ، پاژن، هیوندای آوانته و هیوندای ورنا از جمله نمونه‌هایی هستند که تقریباً در بازار خودروهای صفر کیلومتر دیگر حضوری ندارند و تنها به این بخش از بازار محدود می‌شوند. در این میان شاید مواردی همچون زانتیا، موسو و مزدا ۳۲۳ ممکن است از نظر قطعات یدکی و تعمیرات به دلایل متعددی مشکلاتی داشته باشند و به اندازه امثال ورنا و آوانته بی آزار نباشند. علاوه بر این اما باید به مواردی همچون لیفان ۶۲۰، پژو ۲۰۷، MVM X33 و کاپرا اشاره کرد که در بازار دست دوم‌ها و خودروهای نو همزمان (حداقل با نمونه‌ای مشابه) حضور دارند.

در میان این خودروها شاید بیش از سایرین باید دقت کرد، چرا که کیفیت قطعات و ساخت خودروهای چینی بعضاً بسیار مسئله ساز می‌شود و ممکن است تعمیرات اساسی همانند گیربکس و پیشرانه در طول حیات خودرو مورد نظر شما، وضعیت آن را از ایده آل دور کرده باشد.

 

منبع : دیجیاتو – digiato

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *